Northern Rivers

 

Northern Rivers District Bowling Association information:

All information supplied by NRDBA

Management Committee

2017

POSITION

NAME

CONTACT

EMAIL

CLUB

PRESIDENT

Jack Piper

02 6629 8285

jacknjoy2@bigpond.com

Lismore Workers Sports

DEPUTY PRESIDENT

Bob Johnson

02 6662 3527

beejay1948@optusnet.com.au

Casino RSM

SECRETARY

Bob Adams

02 6621 9370

carbob48@hothmail.com

East Lismore B C

TREASURER

Karl Myers

02 6622 4491  

 

MATCH COMMITTEE

 

 

 

 

CHAIRMAN

George Newell

P: 02 6625 1928

F: 02 6624 6869

gnewell@bigpond.net.au

South Lismore B C

JUNIOR OFFICER

Max Harris

02 6624 2025

lomax3@bigpond.com

South Lismore B C

COMMITTEE

Tony Canini

0402 493 995   South Lismore B C

 

 

     

2016 District Championships

2016 NSW Singles

 

Winner: 

Brian Eichorn (South Lismore)

Runner-up:

luke Jones (Evans Head)

2016 NSW State Seniors Singles

 

winner:

Trevor Clarke (Lismore Heights)

Runner-up:

Terry McFadden (Lennox Head)

2016 NSW President's Reserve Singles

 

Winner: 

Danny Mott (South Lismore)

Runner-up:

Glen Rhodes (Ballina B C)

 

 

2016 NSW State Pairs

 

Winners:

Gavin Speers/Darren Kemp  (Ballina B C)

Runner-up:

John Lang/Luke Jones (Evans Head)

2016 NSW State Seniors Pairs

 

Winner:

Norman Wilson/ Terry McFadden (Lenoxx Head)

Runner-up:

Norman Saric/Barry Evans (Lennox Head)

2016 nsw President's Reserve Pairs

 

Winner:

John Mills/Aaron Drooger (South Lismore)

Runner-up:

Keith  Rose/Darryl James (Lismore Workers Sports)

 

 

2016 NSW State Triples

 

Winner:

Phillip White/John Lang/Luke Jones (Evans Head)

Runner-up:

Kit Conlan/Michael Anderson/Kris Lehfeldt  (Ballina)

2016 NSW State Senior Triples

 

Winner:

Bruce O'Neill/Brian Hyde/John King (kyogle)

Runner-up:

Bryan Sten/Edward Butler/Peter Carey(Evans Head)

2016 NSW State President Reserve Triples

 

Winner:

Donald Pearce/William Partridge/Garry Rose (Lismore Workers Sports))

Runner-up:

John Mills/Gary Chidgey/ Aaron Drooger (South Lismore)

 

 

2016 NSW State Fours

 

Winner:

Shaun Dwyer/Indiana Conlan/ Daniel Foster/ Brian Eichorn(South Lismore)

Runner-up:

Scott Gibson/Rodney Miles/Michael Anderson/ Kris Lehfeldt (Ballina)

2016 NSW State Senior Fours

 

Winner:

Colin Peel/Bryan Sten/Edward Butler/ Peter Carey (Evans Head)

Runner-up:

Sergio Casagrande/Trevor Clarke/John Donadel/Percy Langby ( Lismore heights )

2016 NSW State President's Reserve Fours

 

Winner:

John MILLS/Thomas Houghton/Gregory McMahon/Aaron Drooger (South Lismore)

Runner-up:

Karl Myers/William/Davis/William Partridge/Garry Rose ( Lismore Workers Sports)

 

 

District Pennant Champions

 

Grade No 1

South Lismore

Runner-up:

Ballina

Grade No 2

Evans Head

Runner-up:

Lismore Heights

Grade No 3

Lismore City

Runner-up:

Ballina

Grade No 4

Alstonville

Runner-up:

Casino RSM

Grade No 5

Lismore Heights

Runner-up:

Ballina RSL

Grade No 6

South Lismore

Runner-up:

Nimbin

Grade No 7

Lennox Head

Runner-up:

Lismore Heights